Akce a články

Bio móda ještě nikdy nebyla tak česká!

Kdo jde ve stopách mírového přístupu ke světu, zjistí, že vždy musí začít sám u sebe. Možná pak změní stravu, svůj pohled na svět, vydá se duchovní cestou. Neméně důležité je také prostředí – abychom dýchali čistý vzduch, utíkáme se na vesnice, do lesů... Naše mikroklima však tvoří také to, co si oblékáme. Tímto směrem se  vydala  Adéla Stonjeková a tvoří módu skloubenou se zdravím, ekologií a soudobým designem, který ovšem zároveň nepodléhá módním trendům a je stále aktuální – říkejme tomu novodobá klasika.

S nápadem navrhovat oblečení nepřišla vlastně vůbec Adéla sama. Vyrostla sice v rodině umělců a sama aktivně tvořila, že ale svůj talent propůjčí zrovna šicímu stroji, to dopředu neplánovala. Protože jak se říká, všechny dobré věci chodí po dvou, k bio módě se dostala svým předchozím zájmem o zdravou stravu. Když potom přátelé z populárního makrobiotického časopisu Zrnění otiskli článek o nevhodnosti konvenční bavlny pro její chemické ošetřování při pěstování i po sklizni, bylo třeba, aby se někdo ujal produkce nových kvalitních oděvů z bio materiálů. A tak si ekologické látky vzala pod svá křídla Adéla a už je proměňuje v krásné tvary, které sedí a mají styl. Bio oblečení pro ni neznamená jen další plus na zdraví jedince, ale především podpora slušného obchodování s pěstiteli a lidmi, kteří bavlnu zpracovávají.

Všechny tyto impulzy se sečetly a daly podnět ke vzniku značky Česká Bio Móda. Zahrnuje v sobě koncept živoucího organismu skládajícího se z funkčního týmu – návrhářka, švadlena, fotografové, modelky a další trvalí či přechodní spolupracovníci. Jednotlivé buňky spojeny v jedinečnému celku s hlavní myšlenkou zakódovanou v samotném názvu:

Česká

Koncept je zachovat co nejvíce lokální ideu, proto se tato nová značka podílí na zprovoznění starých oděvních strojů v malé středočeské továrničce na výrobu ponožek, zařazuje biobavlnu do výroby tradičních moravských krajek apodporuje svým odbytem moravské pletárny úpletů, kde vznikají překrásné na těle příjemné látky na modely České Bio Módy.

Bio

Značka bio, v oděvnictví doložena nejvyšší certifikací GOTS (Global Organic Textile Standart – Světový standart kvality textilií z ekologického zemědělství), zaručuje vhodné podmínky pro pěstitele, půdu, v níž se pěstuje i zdravotní nezávadnost procesů, které se dějí s bavlnou po sklizni.

Móda

Česká Bio Móda využívá uměleckého ducha k tomu, aby vytvořila z bio látek modely, které můžeme běžně nosit. Ne každý, kdo má rád bio (ať už na stole či v šatníku), totiž musí být hippie. Mezi modely najdeme klasiku ozvláštněnou zajímavými detaily i více extravagantní výstřelky pro odvážnější. Originální řadu pak tvoří bio bavlněné spodní prádlo, ve kterém nechybí různé střihy pro pány  – slipy, trenky i boxerky a pro dámy kalhotky klasické, s krajkou či se sníženým lemem s přestřihem.

Mezi diskutované aspekty biologických materiálů a koneckonců i potravin samozřejmě patří jejich cena. Ta stoupá nejen výběrem kvalitnějšího materiálu, ale v případě České Bio Módy i tím, že je celý sortiment vyráběn kompletně v České republice. Cílovou skupinou České Bio Módy přesto není jen zámožná klientela. Zahrnuje i úsporu pro peněženky svých zákazníků –celá řada modelů je variabilní – dají se nosit na mnoho způsobů, a proto se tak lehce neokoukají a nezevšední. Z každého kousku je vidět, že jde o umělecké dílko. Inspirace má navíc Adéla a další její spolupracovníci stále dost – v nabídce najdeme i kompletní vybavení dětského šatníku, kterému vévodí opět úsporné kusy, které jsou takzvaně rostoucí – dívčí šaty mohou být za rok minišaty, za další je nazveme tunikou a další dva ještě poslouží jako pěkné tričko. Teplákům můžeme prodloužit nohavice a posunout knoflík na gumě v pase... Česká Bio Móda se snaží, aby bio oblečení bylo dostupné pro lidi, kteří ho potřebují a nezůstalo luxusem za výlohou.

Adélina vize do budoucnosti je rozšiřování sortimentu o další materiály – plátno, denim a jiné. Ráda by se pustila i do navrhování kabátů a doplnila tak šatníky svých zákazníků do pěkného bio kompletu. Zkrátka říká, že je stále na čem pracovat, hlavně pak na tom, aby se rozšiřovalo obecné vědomí o ekologickém odívání. Lidé totiž často ani nemají ponětí, proč by se měli oblékat raději „bio“ a přechod je velmi pomalý – zvykli jsme si totiž platit za náš šatník ceny, které sotva pokryjí náklady na jeho produkci.Všichni, kteří dávají svou energii do České bio módy, však věří ve změnu konzumního přístupu k módě. Vede je kupředu vědomí toho, že dělají smysluplnou věc.

 

Designblok

Od 1. do 7. října 2012 byly na přehlídce Designblok prezentovány drobné oděvní produkty Adély Stonjekové z kolekce Česká biomóda. Prostřednictvím punčochového zboží z bio bavlny autorka v prostorách Šporkovského paláce představila veřejnosti projekt zdravotně nezávadné, ekologicky šetrné a esteticky aktuální nabídky odívání, který zároveň vytváří řadu nových pracovních příležitostí v českém a moravském regionu.

Kristýna Javůrková (zn. JAKOBY) připravila pro Designblok mimo jiné své autorské modely také kolekci z bio bavlněného úpletu. Kolekce v případě trik a mikin upoutávala minimalistickým řešením se sympaticky civilními prvky, v případě překrásných kolových šatů pak dynamickým chováním výrazného množství materiálu v rámci inteligentní jednoduchosti střihu. Pro podzimní číslo časopisu Elle tyto šaty nafotila Klára Issová. Na webu www.ceskabiomoda.cz jsou předvedeny pod názvem „šaty kolosální“.

LiVa 

Módní přehlídka v Toulcově dvoře

Kolekce České biomódy byla představena na Biojarmarku v Toulcově dvoře 14.9.2012.

ADÉLA STONJEKOVÁ, autorka projektu Česká biomóda, připravila pro venkovní molo Toulcova dvora přehlídku, ke které přizvala též
spolupracující módní návrhářky Kristýnu Javůrkovou (zn. JAKOBY) a Janu Kochánkovou (zn. KOKO). Prezentovaly kolekci zejména letních šatů, z nichž řada modelů příjemně působila praktickou univerzálností (bylo možné je použít samostatně nebo jako tuniky např. k legínám), jiné naopak autenticitou provedení (oslnivé šaty pro velmi slavnostní večer či šaty s ručními sítotiskovými dekory od návrhářky KOKO). Návrhářky překvapovaly moderností provedení, nejednalo se o tzv. alternativní módu, ale o současné trendy, přestože byl vždy použit výhradně 100% bio bavlněný materiál, certifikovaný firmou GOTS. Dámy nezůstávaly jen u smetanové barvy materiálu, která je přirozenou barvou bio bavlny, ale upoutávaly i barevným provedením modelů. Pro většinu barevných tkanin byly použity bio barvy. U těch odstínů, u nichž se zatím bio barvy v ČR nevyrábějí, přistoupily návrhářky alespoň k tzv. eko barvám. Na řadu modelů byly použity také bio nitě od firmy AMVA. Kolekce mimo to nabízela i krásné noční košile od romantických střihů po důmyslné střihy, které poskytují podporu či kompenzaci různých ženských partií. ADÉLA STONJEKOVÁ při práci nepoužívá elasten, dokáže však skvělým způsobem aplikovat vsazené pasáže z žebrovaného bio bavlněného materiálu, čímž modely jejích nočních košil zaručují ženám štíhlost a vytvářejí typicky ženskou siluetu. Předvedena byla též řada triček, mezi nimi tentokrát diváci nejvíce ocenily netopýří střih trika „levé křídlo“ od návrhářky JAKOBY, a další drobný sortiment posléze na stánku (bio bavlněné ponožky, dětské punčocháče a legíny a spodní prádlo).

ADÉLA STONJEKOVÁ přivádí na český trh biomódu se záměrem, který má, kromě vytvoření skutečně módních a zdravotně zcela nezávadných produktů, vhodných nejen pro alergiky, mnoho druhotných přínosů: podporu ekologického chování, rozšiřování výroby v malých českých továrničkách, zpracovávajících bavlněnou přízi, obnovování pracovních příležitostí v českém a moravském regionu.

www.ceskabiomoda.cz


RM